Haber

Beyaz Saray Ukrayna’daki baraj çökmesinden Rusya’yı sorumlu tuttu

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İrtibat Koordinatörü John Kirby, Ukrayna’da çöken Nova Kakhovka Barajı ile ilgili yaptığı açıklamada, “Ne olduğunu kesin olarak söyleyemeyiz.

Ukrayna’nın Rusya kontrolündeki Herson bölgesindeki Nova Kakhovka hidroelektrik santralinin çökmesinin ardından Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby açıklama yaptı. Barajın yıkılmasına neyin sebep olduğunu kesin olarak söyleyemediğini ifade eden Kirby, söz konusu tahribata Rusya’nın neden olduğu yönündeki raporları değerlendirdiklerini ifade etti.

Kirby, Dnipro Nehri üzerindeki baraj çökmesinin muhtemelen “çok sayıda ölüme” ve binlerce Ukraynalının tahliyesine neden olduğunun açık olduğunu belirterek, hasarın Ukrayna’nın enerji güvenliği üzerinde yıkıcı bir etkisi olabileceğini de sözlerine ekledi. “Barajdaki patlamadan Rusya’nın sorumlu olduğuna dair haberler gördük. Bu raporları değerlendirmek için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz ve daha fazla bilgi toplamak için Ukraynalılarla birlikte çalışıyoruz, ancak ne olduğunu kesin olarak söyleyemiyoruz.” Kirby dedi.

Barajın yıkılmasının savaş suçu teşkil edip etmeyeceği sorusuna Kirby, uluslararası hukukun sivil altyapının yıkılmasını yasakladığını söyledi. Kirby ayrıca ABD’nin etkilenenlere yardım sağlamak için insani yardım ortaklarıyla çalışmaya devam edeceğini söyledi.

Rusya ise saldırının arkasında olmadığını belirterek, bunun Ukrayna tarafından bir “sabotaj eylemi” olduğunu iddia etti. – WASHINGTON

altindaghaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu