Haber

Bursa Osmangazi’de ‘Sıfır Atık’ seferberliği

BURSA (İGFA) –Hasan Ali Yücel Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirilen sunumda ilk olarak öğrencilere iklim değişikliğinin çevreye etkileri hakkında bilgi verildi.

Ardından alanında uzman; Osmangazi Belediyesi’nin sıfır atık mevzuatı ve geri dönüşüm konusundaki çalışmalarından ve binalarda sağlanması gereken enerji tasarrufundan bahsetti. Sunumların sonunda öğrencilerin ilgisini çekebilmek için konu ile ilgili sorular soruldu ve gerçek cevabı bilenlere ortam hissi uyandıran ikramlar verildi.

Öğrencileri 1. Sınıf Atık Geri Kazanım Tesisine davet eden Osmangazi Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürü Dilek Yosun, “Son yıllarda tüm dünyada iklim değişikliği ve sıfır atık konusunda önemli çalışmalar yapılıyor. Bu nedenle geri dönüştürülebilir atıkların ve tehlikeli atıkların çöpe atılmaması, kaynağında ayrıştırılarak geri dönüşüm sistemine kazandırılması için okullarda ve mahallelerimizde gerekli eğitim seminerlerini düzenliyoruz. Belediyemiz sonunda oluşan atıkları atık toplama araçlarımız, mobil taşınabilir atık toplama araçlarımız ve motorlu irtibat kişilerimizle haftada bir gün topluyoruz. Demirtaş bölgesinde 5 dönüm arazi üzerine kurulu tesisimizde; Ambalaj atıkları, lastik, ahşap ekipman, elektronik atıklar, atık pil ve akümülatörler, tekstil atıkları ücretlendirilir. Aynı zamanda doğa ve insan sağlığına zararlı floresan lambalar, son kullanma tarihi geçmiş ilaçlar ve konutlarda oluşabilecek atıklar da tehlikeli atık depolama bölümünde depolanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu