Haber

Kosta Rika’da artan cinayetlere karşı daha fazla polis sokaklara dökülecek

SAN Orta Amerika ülkesi Kosta Rika’nın Başkanı Rodrigo Chaves, uzun süredir istikrarıyla tanınan ülkede günlük hayatı sarsan rekor sayıda cinayetle mücadele etmek için sokaklara daha fazla polis konuşlandırma sözü verdi.

Kongre önündeki meydanda konuşan Chaves, çok sayıda azılı suçlunun serbestçe dolaşmasına izin verildiğini söyledi.

Şiddet suçundan tutuklanan her 22 kişiden sadece birinin cezaevinde olduğundan şikayetçi olan Chaves, mahkemelerin zanlıları sabıka kaydı olsa bile kefaletle serbest bıraktığını belirtti.

Chaves, uyuşturucu çetesi üyelerinin reşit olmasalar bile işledikleri cinayetlerden yetişkin olarak yargılanmaları gerektiğini savunarak, cinayetlerle ilgili maddelerde değişiklik yapılmasını talep etti.

Chaves, ulusal polis teşkilatını sokaklara daha fazla işçi gönderecek şekilde yeniden yapılandıracağını söyledi ve hükümeti, silah alımları üzerindeki kontrolü sıkılaştırmak ve organize kabahat örgütlerini tasfiye etmek için şüphelilerin ağlarını gözetleme kapasitesini geliştirmeye çağırdı.

Geçen yıl 657 cinayet işlendi

Geçen yıl ülkede birden fazla uyuşturucu kaçakçılığıyla bağlantılı 657 cinayet işlendi.

Kolombiyalı ve Meksikalı uyuşturucu kartelleri geçmişte uyuşturucularını Kosta Rika üzerinden naklederken, son yıllarda Kosta Rikalı çetelerin uyuşturucu ticaretinde öne çıkmasıyla ülke bir geçit olmaktan çıkmış ve Kosta Rika için değerli bir merkez haline dönüşmüştür. ABD ve Avrupa’ya uyuşturucu sevkiyatı.

Uzmanlara göre son yıllarda yerel çetelerin iş dünyasına girmesi ve bölgesel çatışmalar şiddeti daha da körükledi.

kocakoyhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu