Haber

Sarıyer’deki parka kahraman köpek Proteo’nun heykeli dikilecek

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından Meksika’dan gelen arama kurtarma ekibiyle Adıyaman’da görev yaparken hayatını kaybeden “Proteo” isimli köpeğin heykeli Sarıyer’deki bir parka dikilecek.

Sarıyer Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre Japon yardım gönüllüsü Dr. Atsushi Miyazaki’nin adını taşıyan parkta Miyazaki ve kahraman köpek Proteo için anma töreni düzenlendi.

Törene Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Hindistan’ın İstanbul Başkonsolosu Sudhi Choudhary, Meksika’nın İstanbul Başkonsolosu Isabel Arvide, Japonya’nın İstanbul Başkonsolosu Kasahara Kenichi ve Sarıyer Belediyesi Sivil Savunma Timi katıldı.

Anma töreninde konuşan Genç, 80 ülkeden yaklaşık 10 bin kişinin depremzedelere arama kurtarma çalışmalarından sağlık alanındaki faaliyetlere kadar birçok farklı şekilde yardımda bulunduğunu kaydetti.

Dayanışmanın uluslararası boyuta taşındığını vurgulayan Genç, şöyle devam etti:

“Tıpkı 2011’de yaşadığımız Van depreminde olduğu gibi. Japon yardım gönüllüsü Atsushi Miyazaki, o depremde yıkılan Bayram Oteli’nin enkazında yaşamını yitirdi. Çalışkan ve özverili çalışmasıyla bölge halkının büyük sevgisini kazandı. İyilik Meksika’dan geldi Hiç bilmediği bu topraklarda kendi sıcaklığının sıcaklığını halkımızın sıcaklığıyla birleştirerek vatandaşlarımızı enkaz altından kurtarmak için geldi ve başardı.Ancak yaşı gelince yorgunluk ve yolun uzunluğu eklendi, son görevini burada yaptı. Proteo sadakat borçlu olduğumuz isimlerden biri. Heykeline de yer vermek istiyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu