Teknoloji

Tofaş, 7 milyonuncu aracını Bursa’daki fabrikasında üretti

1971 yılında Bursa’da üretim faaliyetlerine başlayan Tofaş, 7 milyonuncu aracını montaj hattından indirmiştir.

Egea Model Ailesi’nden Fiat Egea Cross Wagon, Tofaş Türk Otomobil Fabrikası’nın 7 milyonuncu aracı oldu.

Açıklamaya göre Tofaş, üretimin başlangıcından 7 milyonuncu aracın üretimine kadar 25 farklı modeli dünya yollarına çıkardı.

Üretimin başlangıcından bugüne kadar toplam 3,7 milyon araç ihraç etmiş ve yaklaşık 43 milyar dolar ihracat geliri elde etmiştir.

”STELLANTIS’İN İLK 3 FABRİKASINDAN BİRİYİZ”

Konuyla ilgili açıklama yapan Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, “Tofaş, faaliyete geçtiğinde 20 bin adet üretim kapasiteli ve 600’e yakın çalışanı olan mütevazı bir fabrikadan bugün 450 bin adet üretim kapasitesi ve yaklaşık 6 bin çalışanıyla 7 milyon araç üretimine ulaşma yolculuğunda, 700’ü Ar-Ge’de yer alan global otomobil ve hafif ticari araç geliştiren bir üretim ve Ar-Ge merkezine dönüştü.söz konusu.

Fabrikada dereceye girenlerden bahseden Eroldu, şunları söyledi: Tempra ile Türkiye’nin ilk büyük ölçekli ihracatının gerçekleştirilmesi, ilk otomotiv Ar-Ge merkezinin kurulması, Fiat Fiorino modelini içeren Minicargo projesi ile ilk çok markalı üretimin gerçekleştirilmesi, işlerin geliştirilmesi ve ihracat faaliyetleri Doblo ile ABD ve Kanada pazarları için bir ilk olan ve “En kapsamlı bağlanabilirlik uygulamasının geliştirilmesi Tofaş’ın ülkemizdeki ilkleri arasındadır. Stellantis üretim sistemi kapsamında iş güvenliği, kalite ve verimlilik alanlarında yapılan değerlendirmelere göre kümelenmede ilk 3 fabrikadan biriyiz.”söz konusu.

1 MİLYONUNCU ARABA 1993 YILINDA BANDTAN ÇIKTI

Şirketten yapılan açıklamaya göre, 1993 yılında Tofaş’ta hattan inen ilk milyonuncu araç, Türkiye’den Avrupa’ya çok sayıda ihraç edilen ilk model olan Tempra modeli oldu.

Üretilen 2 milyonuncu araç Palio, 1998 yılında Türkiye’de müşterileriyle buluştu. Tofaş bantlarından çıkan üç ve dört milyonuncu modeller Fiorino oldu.

Egea hatchback, Tofaş’ın 2016 yılında ürettiği 5 milyonuncu araç oldu. 6 milyonuncu araç, lansmanından bu yana sürekli geliştirilen ve yenilenen Egea ailesinin Cross versiyonu oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu