Haber

Türkiye ile Cezayir Arasında Onaylanan 5 Uluslararası Anlaşma

Türkiye ile Cezayir arasında farklı alanlarda imzalanan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan 5 uluslararası anlaşma Resmi Gazete’de yayımlandı.

16 Mayıs 2022 tarihinde Ankara’da imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Balıkçılık ve Balıkçılık Alanında Mutabakat Zaptı’nın Kabulüne” Dair Karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre taraflar, ulusal mevzuat ve düzenlemelere uygun olarak, hak eşitliği ve karşılıklı yarar temelinde balıkçılık ve su ürünleri alanında ikili işbirliğini geliştireceklerdir.

“Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Madencilik Alanında İşbirliğine Dair Mutabakat Zaptı’nın Kabulüne Dair Karar” Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bu mutabakat zaptı ile, iki ülkenin yürürlükteki ulusal kanun ve yönetmelikleri doğrultusunda, Türkiye ve Cezayir arasında karşılıklı anlayış, eşitlik ve fayda temelinde madencilik işbirliğinin geliştirilmesi ve kolaylaştırılmasının teşvik edilmesi amaçlanmaktadır.

“Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Eğitim ve Öğretim Alanında Mutabakat Zaptı’nın Kabulüne” İlişkin Karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, taraflar arasında eğitim ve öğretim alanında ikili işbirliğinin teşvik edilmesi amaçlanmaktadır.

“Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Mesleki Eğitim Alanında Mutabakat Zaptı’nın Onaylanmasına” ilişkin karara göre taraflar, Türkiye ve Cezayir arasında mesleki eğitim alanında eşitlik ve karşılıklı yarar temelinde işbirliğini geliştirmek ve ilerletmek için çalışacak.

“Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Küçük İşletmeler Alanında Mutabakat Zaptı’nın Onaylanmasına” ilişkin karara göre, tarafların Türk ve Cezayirli küçük işletmeler arasındaki ekonomik ve ticari iş birliğini uyumlaştırması ve Türk ve Cezayirli küçük işletmelerin küresel pazarlardaki rekabet güçlerinin artırılmasına katkı sağlanması amaçlanıyor.

haberbeyoglu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu