Ekonomi

CHP Milletvekili Veli Ağbaba: Enflasyonda Sudan, Zimbabve ve Venezuela ile yarışıyoruz

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarına ilişkin, “Temmuz ve ağustos ayları yüzde 9’un üzerinde gerçekleşti. Bu, Ocak 2022’den bu yana en yüksek enflasyonumuz. Merkez Bankası’nın yılsonu hedeflerini çoktan aşmış görünüyoruz” dedi. Şu anda dünyadaki enflasyonun Sudan’da olduğunu ifade eden Sudan, “Zimbabwe ve Venezuela ile yarışıyoruz. Arjantin’i yakından geçersek kimse şaşırmasın” dedi.

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, TÜİK’in enflasyon bilgileriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Ağbaba şunları söyledi:

“Ekonomi yönetiminin varsayımlarının hiçbiri geçerli değil. Temmuz ve ağustos ayları yüzde 9’un üzerinde gerçekleşti. Bu, Ocak 2022’den bu yana en yüksek enflasyonumuz. Merkez Bankası’nın yılsonu hedeflerini çoktan aşmış görünüyoruz. Maalesef Türkiye ekonomisi zor durumda. büyük bir buhran. Şu anda dünyada Sudan, Zimbabve ve Venezuela ile enflasyonda yarışıyoruz. Yakında Arjantin’i geçersek kimse şaşırmasın.

Ne yazık ki emeklilere zam yapılmıyor, memurlara yapılan zamların da gerçek enflasyonla alakası yok. İnsanları kandırmaya devam ediyorlar. Ne yazık ki ekonomi yönetimi hayal satmaya devam ediyor. Bu anlayış devam ettiği sürece Türkiye ekonomisinde enflasyon yükselişe devam edecek. ‘Faiz sebeptir, enflasyon sonuçtur’ diyordu ama bu iddiasından vazgeçti. Şu anda faizler yüksek, enflasyon yüksek. İşadamları krediye erişemiyor. Enflasyon arttığı sürece faiz oranları da artacak gibi görünüyor. “Maalesef bu iktidar döneminde ülke giderek fakirleşmeye devam ediyor.”

mamakhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu